Menu

Jak segregować odpady komunalne

 • Plakat prezentujący sposób segregacji odpadów

Odpady BIO

Do pojemnika BIO trafiają: części roślin, fusy z kawy i herbaty, owoce, skorupki jajek, słoma, siano i trociny, warzywa, zepsute przetwory owocowe/warzywne (w tym np. zepsuta zupa).

Do pojemnika BIO nie wyrzucamy: ziemi i kamieni, popiołu z węgla kamiennego, drewna impregnowanego, kości, mięsa i odchodów zwierząt, oleju jadalnego, płyt wiórowych i pilśniowych, kurzu z odkurzacza.

CIEKAWOSTKA! Odpady biodegradowalne można wrzucać do pojemnika BIO tylko w opakowaniach biodegradowalnych np. z papieru, ale niezadrukowanych.

Metale i tworzywa sztuczne

Do pojemnika Metale i tworzywa sztuczne trafiają: aluminiowe wieczka, butelki PET, etykiety z folii termokurczliwej, folia aluminiowa i opakowaniowa, foliowe saszetki po kosmetykach, sosach, jedzeniu, garnki, blachy do pieczenia, kapsułki po kawie, kartony po napojach, koperty z folią bąbelkową, metalowe nakrętki od słoików, kapsle nakrętki od słoików, opakowania po jogurcie, plastikowe opakowania po kosmetykach i środkach czystości, produkty z biodegradowalnego plastiku, produkty z gumy i kauczuku, puszki po napojach, konserwach, styropian, tubki po paście do zębów, woreczki foliowe

Do pojemnika Metale i tworzywa sztuczne nie trafiają: akumulatory, baterie, płyty CD czy DVD, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, butle gazowe, amunicja, plastikowe pojemniki, w których przechowywano tłuste produkty, plastikowe zabawki, opakowania po farbach, lakierach i olejach, opakowania po aerozolach.

CIEKAWOSTKA!

 1. Opakowania po żywności czy kosmetykach opróżniamy, ale nie musimy ich myć - o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca;
 2. Jeśli opakowanie ma etykietę z folii termokurczliwej, o ile to możliwe, należy ją zdjąć;
 3. Z kopert z folią bąbelkową można - choć nie trzeba - odedrzeć papier i wyrzucić go do pojemnika na papier;
 4. Aluminiowe wieczka przed wyrzuceniem oddzielamy od pojemników;
 5. Butelki zgniatamy i odkręcamy z nich nakrętki.

Papier

Do pojemnika Papier trafiają: czasopisma, ulotki, kartonowe pudła i opakowania, kartony po jajkach, papier, karton, tektura, pudełka po pizzy, rurki po papierze toaletowym i ręcznikach, torby papierowe (o ile nie są np. zatłuszczone i wykonane z tzw. papieru kredowego), zeszyty.

Tego do pojemnika Papier nie wyrzucamy: okładki książek, papier pokryty tworzywem sztucznym, papier lakierowany lub zabrudzony, tłusty, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, papierowe worki po nawozach i materiałach budowlanych, paragony ze sklepu.

CIEKAWOSTKA!

 1. Jeśli to możliwe, z kartonowych paczek usuwamy taśmę klejącą i wyrzucamy ją do odpadów zmieszanych;
 2. Zabrudzone/zatłuszczone części papieru - np. pudełek po pizzy - odrywamy i wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane;
 3. Z zeszytów czy gazet nie trzeba wyrywać zszywek;
 4. Z książek czy kalendarzy oddzielamy duże elementy - np. okładki czy ramki.

Szkło

Do pojemnika Szkło trafiają: butelki po napojach i żywności, opróżnione słoiki bez nakrętek, szklane opakowania po kosmetykach.

Tego do pojemnika Szkło nie wyrzucamy: ceramika, doniczki, porcelana, szkło okularowe i żaroodporne, znicze z zawartością wosku, żarówki, świetlówki i reflektory, opakowania po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, lustra i szyby.

CIEKAWOSTKA! Opróżnione słoiki wyrzucamy do pojemnika na odpady szklane, natomiast nakrętkę do właściwego ze względu na tworzywo pojemnika. Słoików nie trzeba myć, o ile gmina wyraźnie tego nie zaleca.

Odpady zmieszane

Do pojemnika odpady zmieszane trafiają: gąbki, szmatki, kurz z odkurzacza, maszynki do golenia, mięso, ryby, resztki zwierzęce, nabiał, ser, jaja, niedopałki papierosów, odchody zwierząt, olej do smażenia, paragony ze sklepu/bankomatu, pergamin, piasek, plastikowe opakowania po tłuszczu, porcelana, fajans, produkty higieniczne (pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata), produkty skórzane, futrzane, torebki po herbacie, włosy, sierść, pióra, zatłuszczony papier, zapalniczka (pusta), zbite naczynia, szklanki, kieliszki, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, zużyte ubrania, tekstylia, obuwie, żwirek czy trociny z kuwet dla zwierząt.

Tego nie wyrzucamy pojemnika odpady zmieszane: odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, baterie, akumulatory, lekarstwa, odpady medyczne, świetlówki, opakowania po środkach ochrony roślin, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

CIEKAWOSTKA!

 1. Zużytą torebkę z herbatą wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Można też jednak z torebki oddzielić herbatę i wrzucić ją do pojemnika na odpady biodegradowalne, a papierową torebkę do pojemnika na odpady zmieszane.
 2. W niektórych gminach jest możliwe - choć niewskazane - wyrzucanie nabiału, sera, jaj do pojemnika na odpady BIO.

Inne odpady

Elektroodpady to zużyte: elektroniczne urządzenia biurowe: komputer, monitory, telefony, kable, nośniki danych: płyty CD, kasety, dyskietki, nośniki USB, karty pamięci, urządzenia AGD: żelazko, suszarka do włosów, zmywarka, ekspres do kawy, klimatyzacja, kuchenka, lodówka, lampa, mikser, maszyna do szycia, golarka, lampa stojąca, odkurzacz, zamrażarka, toster, pralka. Nie są do nich zaliczane urządzenia zasilane benzyną.

Przykładowe odpady wielkogabarytowe to materace, stare meble czy wyroby tapicerskie i duże zabawki. Nie są natomiast do nich kwalifikowane ww. sprzęty elektroniczne, materiały budowlane, remontowe, wanny, umywalki, grzejniki, muszle toaletowe, okna, drzwi, duże kartony czy opony samochodowe.

UWAGA! Do pojemników na leki nie wrzucamy papierowych opakowań na leki i ulotek.

Do PSZOK-ów powinny być kierowane baterie, opony, świetlówki, środki chemiczne czy nieopróżnione opakowania po środkach czystości.

UWAGA! Do kanalizacji trafia np. woda z prania czy zlewów i toalety. Nie wolno natomiast wrzucać do niej środków chemicznych i leków oraz artykułów sanitarnych: bandaży, pieluch lub tamponów, fusów od kawy, oleju, piasku, resztek jedzenia, niedopałków papierosów czy ręczników papierowych.

Ministerstwo Środowiska podkreśliło, że wyjątki lub bardziej szczegółowe wytyczne co do postępowania z odpadami może określić każda gmina. W niektórych gminach nowy sposób segregacji odpadów zacznie obowiązywać dopiero kiedy wygasną tam umowy na odbieranie czy zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (najpóźniej do 30 czerwca 2021 r.).

 • Ulotkę przedstawia zasady segregacji odpadów komunalnych

Odnośniki

Informacje kontaktowe

   
Urząd Gminy Borowie
e-mail gmina@borowie.pl
ul. Aleksandra Sasimowskiego 2
tel.: +48 25 685 90 70
08-412 Borowie
fax.: +48 25 685 90 72
NIP: 8261386190
   
Elektroniczna Skrzynka Podawcza ePUAP /928m9fdun6/skrytka
[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Gminy Borowie